Jdi na obsah Jdi na menu
 


3 část- PLEMENA MORČAT

17. 1. 2012

 

        PLEMENA MORČAT
Takže, teď vám uvedu (možná až moc podrobně) některá plemena morčat….
Krátkosrstá morčata
Bez rozet, s rovnou srstí, nějak takhle vypadá naše plemeno číslo 1
Anglické (hladké a obyčejné)
Srst těchto morčátek je jednobarevná a rovná, její chlupy jsou do 3 centimetrů dlouhé a víc ne. Toto morče nemá žádné rozety, vírky, ani žádné pěšinky. Chlupy, které jsou blíže ke kůži jsou jemné, oproti těm na povrchu (těm delším chlupům). Žádoucí je lesklá srst, pokud má morče matnou, hrubou srst, naznačuje to nedostatečný výživový stav. Péče o srst je téměř nulová, pouze pokud jdete se svým morčetem na nějakou výstavu, přibližně jeden týden předem, denně kartáčujte morčatům srst, aby při výstavě byla dokonalá. Pokud opravdu chcete mít své morče krásné a dokonalé, je možné opatrně a lehce srst protrhat, aby nerušila ´´celistvost těla´´ morčátka. Pokud toto morče plánujete na chov a výstavy, doporučuji při výběru morčete skontrolovat tyto dva nejčastější problémy. 1)Pozor na úzkou a dlouhou hlavu, 2)Pozor na úzké a dlouhé tělo. Je sice málo pravděpodobné, že v České republice naleznete takové morče, které byste si přáli, jelikož je u nás zatím málo typově výborných a dokonalých morčat.
INFO: Hladkosrstá morčata jsou uznána ve většině barev. U jednobarevných morčátek, by barva měla být celistvá a hlavně bez žádných světlejších nebo tmavších odstínů na jednotlivých místech.
Bez rozet, s vlnitou srstí, nějak takhle vypadá naše plemeno číslo 2
Anglický rex
Srst tohoto morčete je kudrnatá, velmi hrubá a je kolmá, (v podstatě stojí na morčecím těle). Je poměrně krátká a je hlavně pružná, hluboko zasazená, na hlavě a na bříšku je o něco kratší než jinde na těle. Mutace, která způsobuje tuto strukturu srsti, se dědí recesivně. Anglický rex, se chová v různých barvách, bohužel, ne všechny jsou uznány. Opravdu oblíbení jsou tříbarevní rexové, kteří se často chovají ve třech barvách, v černé bílé a červené (zrzavé). Pochopitelně i u tohoto plemene jsou jisté vady, na které byste si měli dávat při koupi pozor (vztahuje se spíše na lidi, kteří toto plemeno hodlají chovat a ukazovat na veřejnosti). 1) Pozor na srst, která částečně nebo úplně přiléhá k tělu.
2) Pozor si dejte také na délku srsti, pokud je srst delší než tři centimetry, hrozí výskyt rozet, vírků a pěšinek.
Tak, nyní znáte tyto plemena, to by bylo ale málo, proto jsem pro vás sehnala informace o jiných plemenech.
Anglické chocholaté morče, crested
1)Hladká a krátká srst s korunkou (odborně s chlupovým vírem), je uprostřed morčecího čela. Morčátka s bílým vírem se jmenují americká chocholatá morčata. Anglická chocholatá morčátka mají vírky (rozety) stejné barvy, jako je srst celého morčete.
2)Morče hladkosrsté
Morče hladkosrsté má hladkou srst a je buď jednobarevné, dvoubarevné (holandské), ale i trojbarevné, ovšem někdy i vícebarevné.
3)Morče dlouhosrsté, peruánské
Tento druh morčete má srst dlouhosrstou, lesklou a velmi hebkou. Pouze na nose je srst krátká. Rozetu mají kyčelní a čelní a chlupy jim spadají do očí jako ofina.                                                                                            
4)Morče rozetové
Také se mu někdy říká habešské morče. Jeho srst je hrubá, tři a pět centimetrů dlouhá, celkem pevná a má minimálně osm rozet (vírků)
 5) Morče saténové
      Morče saténové má velmi hladkou a jemnou, krátkou srst, která se leskne. Saténová morčátka se nesmí pářit mezi sebou!!!
 
 
 
 

 


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< srpen / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 45152
Měsíc: 954
Den: 29